gerb01.jpg (21376 байт) Моделюючі

Комп'ютерна підтримка навчальних дисциплін в гімназії

НВК "Гімназія №14", gimn14@lt.ukrtel.net, www.gimnazium14.narod.ru

  Розробник вчитель інформатики Гісь І.В. igis1971@mail.ru

Електронний журнал Навчальні програми Тести Моделюючі Мультимедійні проекти

 

                            Моделюючі програми

 Моделювання досить часто стає зручним засобом для вивчення тих чи інших  ситуацій, які характерні для реального життя. Застосування комп'ютерів в різних областях народного господарства стає необхідним і, як наслідок, неминучим. Комп'ютерні технології і методи обробки даних стають застосовними в будь-яких сферах людської діяльності.  Звичайно, не у всіх питаннях комп'ютери можуть видати рішення конкретної проблеми, але вони можуть, як мінімум, істотно полегшити накопичення,   систематизацію і клопітку обробку даних.

Моделювання – це особлива форма експерименту, котра полягає в тому , щоб досліджувати не сам об’єкт, а його модель. Форми моделювання дуже різноманітні і залежать як від самого об’єкта, так і від мети його призначення.

1.Предметне моделювання

      Моделювання може бути предметним, коли замість самого об’єкта досліджується його зменшена або спрощена модель (атомна електростанція, літак).

2. Предметно-математичне моделювання

      Моделювання може бути предметно-математичним, коли замість деякого явища використовується інше, але яке підпорядковується тим же математичним законам.

3. Знакове моделювання

Моделювання може бути знаковим, коли замість якогось предмета чи явища використовується його теоретична модель. До одного з способів такого моделювання є комп’ютерне моделюванн6я. В цьому випадку спочатку будується тематична модель, а потім її перетворюють в програму для комп’ютера. Результати роботи такої програми, з однієї сторони, і результати дослідження реального об’єкту чи явища, з іншої, порівнюються. На основі цього порівняння модель коректується, в результаті цього ми отримуємо комп’ютерну модель даного об’єкта чи явища, котра описує їх реальні властивості з визначеною степеню  точності.

 Використання комп’ютерів в  моделюванні

Моделюючі програми все більше й більше використовуватись людством, оскільки економлячи час та гроші, дають високі результати. У багатьох країнах великої популярності набули моделюючі програми для навчання військових та цивільних льотчиків. За допомогою такої програми можна навчитись керувати різними типами літаків, скоротивши витрати на пальне та ризик авіакатастрофи.

Все про що ми говорили, можна пробувати робити і без комп’ютера. За допомогою сучасних комп’ютерів ці роботи можна було б зробити швидше. Але є ситуації, коли без комп’ютера просто нічого не можна зробити.

По-перше, об’єм обрахунків може бути настільки великим, що людського життя не вистачить, щоб виконати потрібні розрахунки. На комп’ютері деякі задачі в космобудівництві вирішуються за 15-20 год., без його допомоги 500-600 років.

 По-друге, виростання комп’ютер в тренажерах дозволяє відпрацьовувати дії людей в дуже складних ситуаціях завдяки тому, що комп’ютер може відтворити навколишню обстановку з високою степеню точності і змінювати її з тією ж швидкістю, з якою це проходить в реальному житті.

          По-третє, використання комп’ютерного моделювання під час навчання дозволяє проводити на заняттях обрахункові експерименти, які замінюють предметні. Які інакше на уроці фізики без спеціальних пристроїв побачити об’ємну структуру речовини без електронного мікроскопа? Крім того, щоб проводити різноманітні навчальні експерименти, нам потрібні  експериментальні установки, зовсім не схожі одна на іншу. В той же час, при моделюванні на комп’ютері нам достатньо мати( крім самого комп’ютера, звичайно, котрий не змінюється при переході від експерименту до експерименту) тільки бібліотеку потрібних програм. Найпростіші моделюючі програми використовуються в освітніх закладах - це програми, котрі моделюють фізичні, хімічні, біологічні, економічні процеси та явища. Подібні програми є високоефективними, оскільки можуть зацікавити учня, заохотити до навчання, поясними та зобразити явища, котрі важко уявити та зрозуміти. Дійсно, легше розібратись із суттю явища фотосинтезу, побачивши відео-ролик із можливістю його зупинити, повторити чи переглянути детальніше певну частину явища, ніж розглядаючи малюнки в посібнику, які часто не відтворюють повну картину явища.

 Домой ] Тематика робіт ] Приклади робіт ]