Поради логопеда батькам майбутніх першокласників  1

Поради батькам першокласників. 2

Дитина не любить читати: як прищепити любов до книги?. 3

Поради втомленому батькові та вчителю-батьку зокрема. 4

Як навчита дитину читати швидко і правильно. 7

       Вправи для придушення внутрішньої артикуляції. 9

Що таке "НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА"?. 11

ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ ДЛЯ УЧНІВ?. 12

Що змінюється для батьків. 13

Які книги читати в сімейному колі 13

 

 

Поради логопеда батькам майбутніх першокласників

У багатьох дітей часто спостерігається нерізко виражене відставання у мовленнєвому розвитку, яке в дошкільному віці зазвичай не привертає до себе особливої уваги батьків, проте в подальшому може перешкоджати якісному навчанню і призвести до появи специфічних помилок, зокрема на уроках української мови.

Дуже важливо виявити навіть найнезначніші відхилення мовленнєвого розвитку та виправити їх до початку навчання дитини грамоти. І батькам слід знати, що при нормальному мовленнєвому розвитку всі недоліки у  вимові звуків дошкільником повинні зникнути не пізніше п'ятирічного віку.

Однією з необхідних умов опанування грамоти є чітке розрізнення дитиною всіх звуків мови на слух. Запис будь-якого слова передбачає уміння визначити кожен звук та склад слова по черзі і позначити їх відповідними букшами. Якщо ж деякі звуки здаються малюкові однаковими, то йому важко буде вибирати під час письма букви, відповідні цим звукам. Наприклад, у разі нерозрізнення на слух пари звуків [б]-[п] дитина не знатиме, яка перша буква —Б або П — має бути написана в словах «булка», «буряк».

Для перевірки слухової диференціації звуків доберіть картинки, на яких зображене розрізняється лише одним приголосним звуком, який слід перевірити. Дитина може розрізнити слова (наприклад, «білка» і  «пилка», «коза» і «коса», «ніч» і «пін») лише за умови сформованості фонематичного сприймання, чіткої диференціації звуків.

Зверніть увагу, що за нормального мовленнєвого розвитку розрізнення всіх звуків на слух, а отже і правильний вибір за змістом картинок, доступний дітям з дворічного віку. Крім того, важливо знати, що нерозрізнення дитиною деяких звуків на слух є основною причиною їх заміни в усному мовленні, а надалі — й на письмі.

 

Пропоную деякі ігри, що стануть вам у пригоді.

         Вправа «Впіймай звук»

Дорослий чітко промовляє підібрані слова, малюк має плеснути в долоні, якщо в слові почує заздалегідь визначений звук. При цьому в запропонованих словах не повинно бути інших подібних за вимовою звуків. Обраний для практикування звук треба виголошувати дещо підкреслено.

  Ігри

«Луна»

Грати можна удвох і великою групою. Обираємо ведучого (він і буде «луною»), який має повторювати те, що йому скажуть. Почніть із простих слів, потім перейдіть до важких і довгих. Спробуйте пропонувати для  повторення віршовані і прозаїчні фрази. Якщо «Луна» відповіла правильно п'ять разів, призначайте по колу  наступного учасника гри.

«Абетка»

Дитина разом із дорослим придумують та називають слова на кожен звук у абетці. Можна влаштувати змагання, хто назве слів більше, коли в дитини буде вже великий словниковий запас.

«Ланцюжок із слів»

Кожний учасник гри називає слово на той звук, який був останнім у попередньому слові. Таким чином привертаємо увагу на виокремлення необхідного за умовами гри звука і спонукаємо на добір слова, в якому цей звук буде попереду.

«Зіпсований телефон»

Усі, звісно ж, пам'ятають гру свого дитинства. Вона якнайкраще підходить для розвитку фонематичного слуху в дошкільників.

«Плутанина»

 Звертаємо увагу дитини на те, як важливо не плутати звуки між собою. На підтвердження цієї думки читаємо жартівливі віршики.

Височенні кучугури     намела метелиця.

  Білим килимом (пісок)

  під дерева стелиться.

Кімнату до свята

малі прибирали.

На стінах і вікнах (морквини) чіпляли.

Іхав-їхав Дід Мороз через поле, через ліс.

  І (картоплю) у мішку

  діточкам малим привіз.

Діти дуже люблять небилиці і з радістю можуть самі придумати такі ж жарти. Спробуйте вигадати слова, змінюючи лише одну букву, наприклад:

*               «ночі — очі;

*               мати — хати;

*               білка — гілка;

*               млин — клин».

Вправа-тест «Пиши знаками»

Вправа-тест «Пиши знаками» корисна для визначення рівня фонематичного слуху. Запропонуйте дитині записати слово, але не буквами, а знаками, позначаючи голосні звуки кружечками, а приголосні рисками. Скільки звуків у слові, стільки й знаків. Наприклад, слово «суп» слід записати так: риска, кружечок, риска. Після того, як ви переконалися, що дитина зрозуміла завдання, продиктуйте слова, а вона запише їх на  аркуші паперу у вигляді «шифру».

Інший варіант цього завдання: ви пропонуєте дитині картки-картинки, на яких зображені тварини (пес, лев, слон, корова та ін.), і картки звукових схем слів, відповідні карткам-картинкам тварин, у вигляді «шифровок». Завдання дитини полягає в тому, щоб визначити, яка схема підходить до кожного слова.

Всі запропоновані і подібні ним вправи потрібно практикувати, доки дитина не навчиться легко справлятися зі всіма завданнями. Лише за цієї умови можна бути впевненими в тому, що майбутній школяр навчився розрізняти звуки на слух, а отже, і навчання грамоти не буде для нього складним.

Поради батькам першокласників

  1.Вранці будіть дитину спокійно.

2. Не згадуйте вчорашні прорахунки.

3. Не підганяйте її, розрахувати час — це ваш обов’язок.

4. Не відправляйте дитину до школи без сніданку.

5.     Відправляючи дитину до школи, побажайте їй успіхів.

6.     Зустрічайте дитину спокійно.

7.     Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитись, не відмовляйте їй у цьому, вислухайте.

8.     Якщо дитина замкнулась, щось її турбує, не наполягайте на поясненні її стану, хай заспокоїться, тоді вона все сама розкаже.

9.     Зауваження вчителя вислуховуйте без дитини.

10. Вислухавши, не поспішайте сваритися. Говоріть з дитиною спокійно.

11.         При спілкуванні з дитиною не вживайте вислову: «Якщо ти будеш добре вчитись, то...». Часом умови ставляться важкі — і тоді ви опиняєтеся у незручному становищі.

12.         Протягом дня знайдіть півгодини для спілкування з дитиною. У цей час найважливішими повинні бути справи дитини.

13.        У сім’ї повинна бути єдина тактика спілкування всіх дорослих з дитиною.

14.         Завжди будьте уважними до стану здоров’я дитини, коли щось турбує її.

15.         Пам’ятайте, що діти люблять казки, особливо перед сном, або пісню, лагідні слова. Це їх заспокоїть, зніме денне напруження, допоможе спокійно заснути                              і відпочити.

16.         Не нагадуйте перед сном про неприємні речі.

Дитина не любить читати: як прищепити любов до книги?

Ваша дитина не любить читати? Випадок більш ніж поширений. Сучасна дитина з народження знаходиться насиченому інформаційному потоці, у неї маса розваг та способів отримання інформації. І, незважаючи на те, що нинішні книги роблять яскравими і вигадливими, дитина швидше обере планшет з грою чи багатофункціональну іграшку, ніж книгу, навіть найяскравішу. Завдання батьків - відкрити світ книги свого чада, захоплюючий і цікавий світ, в який захочеться знову             і знову поринати.

З чого починати?

Як і в кожному іншому випадку - почніть із себе. Тут все просто - якщо дитина бачить, що мама з татом ніколи не беруть книгу в руки і не надто пропонують йому це робити, якщо в домі цих книг практично нема і до них ставлять як до непотребу, якщо самі батьки багато свого часу приділяють гаджетам, а традиційне сімейне дозвілля - це перегляд телевізора, то годі сподіватися, що дитина виросте книголюбом і проводитиме години за читанням. Полюбіть книгу самі і, якщо книга матиме авторитет у вашому домі малюк теж ставитиметься до неї з любов’ю.

Найкращий спосіб познайомити малюка з книгою - прочитати йому казку. Казка - особливий світ, який манить малюків, зачаровує їх, через казку дитині легко донести, що за скучними чорними буквами може ховатися ціла захоплююча історія, яскраві персонажі і карколомні події. Читати казку на ніч – прекрасний  ритуал, і в якому домі він живе - в тому домі росте дитина, яка любить книгу. Важливо, також, обговорювати прочитане, ділитися враженнями від почутої історії. Задайте дитині прості запитання: «Сподобалась тобі казка?», «Які герої чинили правильно, чесно, а які показали себе недобре?», «Як ти б вчинив на місці героя?»...

Також, для того, аби потроху залучати дитину до читання, можете придбати спеціальну книгу, в якій т   складається із слів та малюнків, які заміняють ключові слова. Тобто, коли читаєте, присядьте біля малюка аби він бачив сторінки книги, доходячи до місця з малюночком - зупиняйтеся - нехай дитина продовжить  речення, назвавши, що вона бачить на малюночку. Це дуже весело, діткам, зазвичай, подобається, почуваються такими дорослими - читають книжку на пару з мамою чи татом. Такі книжечки підходят і для малят вже приблизно 2,5-3 років.

І на кінець - не змушуйте дитину полюбити читати, адже це неможливо. Не потрібно нав’язувати своїх  літературних смаків (мовляв: «Що за дурню ти читаєш? От ця книга - справжній шедевр...»), не шантажуй книгою («Дозволю грати в комп’ютерну гру після того, як прочитаєш 5 сторінок оповідання») - ці менш дієві, більші того, вони можуть привити дитині ще більшу нелюбов до книги, дитина може почати сприймати її як покарання. Поважайте літературні смаки дитини, хоче вона читати енциклопедію чи дитячий журнал замість рекомендованого вами роману? - нехай читає. Головне, щоби вона спілкується з книгою, а її 'смаки дозріють.

Любіть свою дитину і любіть книгу самі - це вірний шлях до того, аби між вашим чадом і книгою зав’язалася міцна дружба на все життя!

Поради втомленому батькові та вчителю-батьку зокрема

Нас навчають бути вчителями, але не вчать бути успішними вчителями. На превеликий жаль, ніде та ніколи, ні за яких обставин не навчають працювати не багато й тяжче, а розумніше»,пише російський психолог і колишній учитель          Аліна Бікеєва.

Невеличкий урок біології й урок батьківства

У дельфінів своє життя, свій світ і навіть, як думають учені, своя мова. Дельфіни — теплокровні ссавці, що вигодовують своїх дитинчат молоком. Дельфіни незвичайні тим, що живуть у воді, а дихають повітрям. Ніс у воді в дельфіна інстинктивно закривається, і він перестає дихати. Цікаво, що дельфіни не можуть жити ні без води, ні без повітря. Малята в дельфінів народжуються у воді. У новонародженого дельфіна немає в легенях повітря, і він може потонути, якщо цього повітря не ковтне. Тому відразу після народження дитинчати його батьки чи родичі відразу починають своїми носами та головами виштовхувати малечу на поверхню води, на повітря, підтримуючи його з двох сторін, щоб він не пішов на дно. Якщо цього не зробити, то новонароджений дельфін гине, він просто-напросто тоне, тому що не може дихати у воді. Повітря ж на поверхні води стимулює відкриття спеціального дихального отвору, що розташовується в дельфіна на голові, і маля робить перший подих. Після цього маленький дельфін уже не має потреби в допомозі для здійснення дихання. Схематично це виглядає приблизно так.

і

і

Як відомо, дельфіни мають інтелект. Цікаво, що мозок дельфіна за своїм об’ємом і вагою більше мозку людини. Співвідношення мозку до тіла: у людини 1 до 50, а в дельфіна 1 до 80. Так, ці розумники-тварини знають, що роблять зі своїми дитинчатами. Тож нехай вибачають мене біологи, якщо я щось пояснила не так. Але, на мій погляд, нам, батькам людських дитинчат, є чому повчитися в мудрих древніх тварин. Адже й нам, шановні батьки та педагоги, треба виштовхувати власних дітей та учнів на поверхню життя. Виштовхувати всіма силами, ні на хвилину їх не кидаючи, щоб вони, задихнувшись від нашої неуважності й легковажності простору, раптом не пішли до дна, до дна життя. Щоб вони, наші діти, у цьому житті не потонули. Давайте запам’ятаємо урок, що нам ненав’язливо викладають розумні дельфіни.

Поради втомленому батькові

Нас ніхто і ніколи не вчить бути батьками. Таких навчальних предметів немає, напевно, у жодній програмі, візьміть будь-які навчальні заклади. Тому майже всі ми стаємо батьками-самоучками й виконуємо свої батьківські обов’язки за власним розумінням, чисто інтуїтивно, або робимо це так само, як це робили наші батьки                 з нами. А тим часом ми просто зобов’язані бути відмінними батьками, ми повинні бути батьками успішними й ефективними. І ще ми повинні помістити своїх дітей у простір любові, нашої до них любові. Інакше наші діти можуть вирости нещасливими, невпевненими в собі, закомплексованими, неуспішними і не цілком психічно здоровими. Крім того, якщо ми — погані батьки, то нам у майбутньому світять погані стосунки з нашими дітьми, і нас чекає обтяжлива старість. Хоча, чесно кажучи, важко любити власних дітей щодня 24 години на добу.

У наш щоденний розклад, упорядкований чи не дуже, строго регламентований чи вільний, у будь-який розклад обов’язково треба внести години, відведені нашим рідним дітям, тільки дітям і нікому й нічому більше. Так, спілкування й любов за розкладом, якщо хочете. Але це краще, ніж відсутність усього цього зовсім. Отже, внесіть рідних дітей у свій щоденний розклад. І живіть за цим розкладом.

Ви багато працюєте? У вас не залишається ні часу, ні сил на своїх рідних дітей? Скоротіть свої робочі  години. Але в жодному разі не скорочуйте своїх рідних дітей!

*

Вам не вистачає грошей? А кому їх вистачає? На жаль, ми всі в основному живемо за антиекономічним принципом: скільки заробляємо, стільки й витрачаємо. Ми дуже швидко освоюємо свій матеріальний простір, у якому живемо, звикаємо до нього. Скажімо, якщо ви торік заробляли 4 тисячі на місяць (відразу домовимося, що всі цифри умовні), то ви й жили в матеріальному полі цих 4 тисяч, і, зрозуміло, вам цих грошей на все не вистачало. Якщо ви цього року стали заробляти, наприклад, 6 тисяч на місяць, то ви дуже швидко освоїли новий для себе матеріальний простір і вже живете в ньому. І вам знову на все грошей не вистачає. Відкрию вам два великих секрети:

                     Грошей завжди не вистачає, мільйонерам їх теж не вистачає на їх мільйонерські справи.

                     Ніякі гроші не замінять дітям «розкоші людського спілкування» (Антуан де Сент-Екзюпері) з батьками.

Скільки б ви грошей не стали заробляти, їх усе одно буде не вистачати, тому що зі збільшенням доходів  відразу збільшуються наші потреби та бажання. Але, на жаль, зі збільшенням доходів родини не збільшується кількість батьківської любові до дітей, не збільшується людяність і теплота стосунків удома, і зовсім не збільшується щастя наших дітей. Тож чи варто гнатися за грішми, докладаючи для цього часом надлюдські зусилля?

                     За гроші можна купити ліжко, але не сон; їжу, але не апетит; ліки, але не здоров’я; будинок, але не домашнє вогнище; книги, але не розум; прикраси, але не красу; розкіш, але не культуру; розваги, але не щастя; релігію, але не порятунок (Поль Брегг).

                     А вже хороших дітей точно ні за які гроші не купиш. Їх можна тільки виростити такими. І зробити це можемо тільки ми, хороші батьки.

До речі, гнатися за грішми ніколи не пізно, якщо вже вам так дійсно хочеться задовольняти власні все зростаючі потреби. А ростити дітей у людській обстановці                     в дійсній родині може бути запізно, тому що наші діти мають одну дивну для нас, батьків, особливість — вони швидко ростуть. Тому одна з найбільш  смутних реальностей, що стосується батьків усіх часів і народів, — це наше стійке відкладання спілкування з власними дітьми на «потім». Ми продовжуємо працювати й утомлюватись, ми продовжуємо гнатися за грішми, ми так і продовжуємо завзято відкладати нашу дружбу зі своїми рідними дітьми та спілкування з ними. Діти наші ростуть, і це саме «потім» зазвичай не настає. Даремно ми відкладаємо власних дітей і своє батьківське життя до кращих часів. Давайте зупинимось у цьому нашому наполегливому відкладанні й упертій упевненості в можливості надолужити упущене коли-небудь потім і у власній правоті. Ні, ми — не праві! Кращі часи в нас із вами проходять зараз, у дійсний момент!

Якщо ви, шановні батьки, усе-таки продовжуєте відкладати любов до своїх рідних дітей на «потім», то принаймні не обманюйте себе, а зробіть щире визнання: «Я відкладаю своїх рідних дітей назавжди! Мені не тільки зараз ніколи займатися, спілкуватися та дружити з власними дітьми, мені також ніколи буде цим усім займатися завжди. Потім, пізніше, у мене вже точно не буде подібної можливості»

 

Важко це визнати, важко в цьому зізнатися самим собі. Боляче, але зате чесно, хоча би перед самим собою чесно. Будьте чесними із собою. Скажіть самому собі: «Я — огидний батько. Я — нікчемний батько. Я — батько неефективний, і таким залишуся завжди». І чогось своїми метушливими турботами про їжу й одяг дітей, а також подарунками до свят робити вигляд, що ви — справжні батьки. Ні, певно, батьки з нас не дуже вийшли.

Може, для багатьох із вас батьківство — це важливо, але проходить воно, як генеральна репетиція. Дивіться, будьте обережні. Діти, головні глядачі життєвого спектаклю, що грається нами, дорослими, можуть на прем’єру й не прийти. Тому нам, батькам, краще відмовитись від репетицій та усвідомити, що батьківство — це сама прем'єра. Так-так, ваше талановите батьківство або бездарне й злочинне небатьківство — це не репетиція. У вас немає можливості проводити репетицію свого життя. Це — не чернетка. У вас немає й не може бути в цій дії чернеток. Ні, ви пишете своє батьківство або небатьківство набіло. Відразу набіло, у вас не буде можливостей для переписувань.

 

Просто заклик:шановні батьки, займайтеся краснописом, тобто відразу чистописанням чистовика свого життя та життя власних дітей! І ще. Дорогі батьки! Якщо ви вже народили дітей, не будьте недбайливими батьками!

 

 Ми просто зобов’язані бути батьками «дбайливими» тут і зараз. Іншого шансу в нас може не трапитись. А змінитись і стати кращими батьками, ніж ви є зараз, ви можете в будь-який момент. Рішення — за вами. Аби ви прийняли його не занадто пізно, коли вже майже не надолужити упущеного. Змінитись ніколи не соромно, аби зробити це у кращий бік і на власне благо.

У народі кажуть: «Маленькі дітки — маленькі бідки, а виростуть дітки, і будуть великі бідки». Не вірте цьому народу й не ставтесь до своєї дитини як до нещастя, до лиха, до горя цибульного або до чого-небудь іще, як до виплодка пекла. Ставтеся зовсім навпаки, як до подарунка долі, як до радості, щастя, везіння й вашого благословення.

        Маленькі дітки — ніби-то цукерка! Більші ж дитятки — немов шоколадки!

Адже вам крупно поталанило бути батьком. Не всім у житті так везе з цукерками та шоколадками.

 На жаль, а може, навпаки, на щастя, ми, учителі й педагоги, живемо завжди за шкільним розкладом, що  називається, від дзвінка до дзвінка. Ну що ж, таке наше професійне життя. Неодмінно відведіть у своєму розкладі шкільних уроків щоденні (!) години занять із власною дитиною, години спілкування з нею. Краще вже любов за розкладом, ніж узагалі жодної любові. Краще спілкування суворе за годинником, аніж повна відсутність такого.

Просте побажання: тож не упускайте, щоби потім не надриватись, надолужуючи. Міняйтесь у кращий бік прямо зараз. Працюйте над якістю свого батьківства постійно.

        Так не повинно бути на світі, щоби були загублені діти!

Коли діти нічиї, це трагедія для всіх. За жодних обставин не втрачайте своїх рідних дітей!

Наші діти мають звичай виростати й іти від нас. І ми, їхні вже літні батьки, раптом відкриваємо для себе це незвичайне збиття та шкодуємо про те, чого ми не встигли зробити або поробити зі своїми дітьми, поки вони були з нами. Адже батьківство — це не просто мати дітей у наявності у вашому домі. Це — щось більш  складне, об'ємне, енергозатратне й неповторне.

        Не повториться таке ніколи!

У порівнянні з ним усе — суєта й дурниці!

Так давайте не будемо метушитись і витрачати своє життя на дурниці. Відкладаючи рідних дітей на «потім», ми, самі того не усвідомлюючи, відкладаємо своє життя, батьківське життя, назавжди.

Просте побажання: не відкладайте своє життя на «потім»! Живіть зараз!

А. Бікеєва

Як навчита дитину читати швидко і правильно

 

Багато батьків вважають, що їхня дитина погано читає, то успіху в навчанні йому не досягти. Дійсно, ця наука не всім дітям дається з легкістю, і батьки ламають голову, як допомогти своїм малюкам добре оволодіти читанням або навіть навчитися швидкісного читання.

 Насправді, проблема поганої техніки читання стосується не тільки дітей, але й дорослих. У молодшій школі, коли дитину вчать читати, і потім, регулярно контролюють техніку читання, батьки можуть простежити, як просуваються результати. У середній і старшій школі контролем техніки читання вже ніхто не займається. І коли дитина вирішує вступати до ВУЗУ, виявляється, що обробляти великі обсяги інформації він просто не в змозі.

Скорочитання - це уміння читати про себе кілька тисяч слів за хвилину, розуміючи прочитаний матеріал і запам’ятовуючи його. Необхідність в таких навичках, що виникає, як правило, вже у дорослих людей, але й дітям вона може дуже стати в нагоді. Ефективні вправи, які розвивають пам’ять, увагу і розширюють кут зору, дозволяють осилити науку швидкочитання дорослим людям вже за 10-12 занять, а дітям - за 20-25.

і

і

З якого віку взагалі потрібно починати навчання читання

Іноді батьки вважають, що навчати дитину читанню необхідно як можна раніше. Мало не з року, а то і з 6 місяців, вони показують своїм дітям надруковані на папері великими літерами різні слова і промовляють їх вголос. Батьки вважають, що у дитини спрацює комбінація зорової слухової пам’яті, і він запам’ятає «вивчені» слова. Однак більшість фахівців доводять, що оптимальний період для початку навчання припадає на 5-6 років. До цього часу і нервова система дитини та інші мозкові структури, які будуть брати участь в процесі читання іще недостатньо сформовані і готові до розуміння і оволодіння грамотою.

 Коли малюк готовий до навчання, він сам починає цікавитися літерами, що є одним з основних показників його зрілості мозкових структур.

Важливим чинником є і стан звукового аналізу, звукового сприйняття. Дитина повинна вміти вичинити звуки мови на слух. З самого початку навчання батьки повинні робити акцент на те, що при читанні ми користуємося звуками (а не літерами), і що вони бувають різними, і дитина повинна відчувати різницю між ними. Слід вчити його ділити слово на склади. Все це необхідно для того, щоб грамотно оволодіти читанням і потім вчитися читати швидко і правильно.

І

Для чого навчатися скорочитанню

і

У наш час люди стикаються з таким обсягом інформації, що «переварити» її навряд чи під силу кожному. У середньому доросла людина може читати близько 300 знаків на хвилину. Це дуже мало і саме тому з’являються різні методики, навчальні швидкісного читання літератури.

Якщо почати освоєння цих методик ще в дитячому віці, то можна досить добре розвинути пам’ять і увагу, що матиме позитивний вплив на успішність в школі і Вузі.

Техніка читання дитини повинна розвиватися з віком, з набуттям інших якихось навичок. Дитина вчиться читати по буквах і поступово набуває навички читання словами, пропозиціями та текстами. На цьому, на жаль, навчання читання закінчується у 90% всіх і дітей і практично у всіх без винятку дорослих.

Вміння швидко читати і розуміти прочитане є запорукою не тільки гарної успішності в школі, але і в здатності логічно мислити, сприймати різноманітну інформацію, розвивати пам’ять і увагу, вміти концентруватися на головному. Все це дасть гарна підмога при освоєнні нових професій в більш старшому віці, ефективному розвитку себе як особистості.

Методики навчання швидкого читання

Всі методики швидкочитання мають фізичні межі застосування їх на практиці. Вони мають вікові відмінності: одні спрямовані на розвиток дітей 5-8 років, інші більше підійдуть  підліткам, треті - взагалі розроблені для вдосконалення вміння швидко читати батьків. Вони включають в себе комплекси вправ, спрямованих на поліпшення пам’яті, уваги, концентрації, розвиток слухової, зорової пам’яті, розвиток логічного мислення, підвищення рівня інтелекту дитини та інше.

Представлені далі вправи допоможуть дитині не просто навчитися швидко читати, але і запам’ятовувати, розуміти прочитане, розвинути в собі уміння швидко переключатися з одного виду мозкової діяльності на інший, розвивати смислову, слухову, зорову, образну види пам’яті і багато іншого.

Вправи для розвитку швидкості читання

• Вправи для придушення зовнішньої артикуляції.

 Швидкість читання вголос повинна відрізнятися від швидкості читання «про себе».

Але у багатьох дітей і ті, й інші результати, як правило, однакові. Це відбувається             з-за того, що під час читання «про себе» вони подумки промовляють слова.

При виконанні вправи для придушення зовнішньої артикуляції дитині рекомендують читати, тримаючи в зубах олівець. При виконанні другого вправи дитина прикладає до губ палець і читає, намагаючись не ворушити губами. Через 3-5 хвилин палець прибирається. Якщо дитина сама, чи батьки помічають, що губи знову починають ворушитися, потрібно знову прикласти палець до губ.

      Вправи для придушення внутрішньої артикуляції.

Вони рекомендовані підліткам, які при читанні промовляють слова подумки:

    Читання плюс рахунок. Виконуючи цю вправу потрібно читати і подумки вважати «про себе». На початку, звичайно, дитина не зможе запам’ятовувати те, про що він прочитав, і це абсолютно нормальна реакція мозку. Але з часом його увагу і пам’ять зможуть розмежовувати читання і рахунок. Займаючись над підвищенням техніки читання необхідно всі вправи доводити до автоматизму. Миттєвого результату не вийде, займатися слід систематично.

      Читання плюс спів. Принцип виконання такої вправи аналогічний попередньому: при читанні треба прагнути подумки проспівувати якусь пісню або читати вірш. Якщо робити це складно, можна читаючи, наспівувати якийсь мотив вголос. Це також сприяє придушення внутрішньої артикуляції.

      Читання плюс стукіт. Так як мова дуже ритмічна, при читанні необхідно вистукувати аритмічний малюнок. Виконуючи вправу, важливо не збиватися з ритму. Краще всього, починаючи займатися з запропонованих вправ, взяти цікаву книгу з захоплюючим сюжетам. Тоді при читанні стукіт піде на другий план. Вправа тренує увагу, вміння переключатися з однієї інформації на іншу і виконання одночасно кілька дій.

 • Вправа для тренування читання вголос - «буксир». Вправа виконується разом з одним із батьків. Темп і ритм читання задає батько і вимагає від дитини не відставати від нього. Сам процес читання нагадує зовні читання хором з гарним темпом.

      Шукаємо зайве. Ця вправа спрямована на пошук необхідних літер у тексті, без його прочитання. Просуваючись від слова до слова, необхідно закреслювати, підкреслювати або ще якось виділяти певні букви, причому робити це потрібно з достатньою швидкістю.

Виконуючи вправу, дитина тренує пам’ять, тримаючи в розумі інформацію, яку букву і як потрібно зазначити в тексті, тобто він вчиться концентруватися на певній інформації. На початкових етапах, можна зовсім відмовитися від виконання вправи на швидкість, щоб дитина концентрувався лише на якості результату, і ускладнювати вимогу поступово.

      Шукаємо потрібне. Виконуючи цю вправу, необхідно побіжно переглядати текст               і шукати потрібне слово, виділяючи його яким-небудь чином (підкреслення,

закреслення та інше).

      Вправа для розширення поля зору. Береться числова таблиця з 15-ма клітинками і з числами від 1 до 20 (тобто 5 з них пропущено).

Виконуючи вправу, дитина повинна швидко визначити яких саме чисел у таблиці не вистачає. Поступово число клітинок можна збільшувати. Вправа тренує увагу і пам’ять, так як дитині потрібно не тільки утримувати перед очима таблицю, але й пам’ятати, які цифри він вже знайшов, а які ще потрібно знайти.

Анаграми. Це ігрова вправа, в якій в комірках таблиці зашифровані слова, тобто

букви переставлені місцями. Воно тренує швидкість сприйняття, швидкість мислення і розвиток логіки.

Не варто затягувати заняття більш, ніж на 15 хвилин, якщо це дитина 6-8 років,            і 25-30 «хвилин, якщо дитині близько 10 років. За одне заняття необхідно давати виконувати  йому не одну якусь вправу, а певний комплекс, щоб задіяти якомога більше мозкових структур.

Існують вправи, які дозволяють збільшити техніку читання до феноменальних результатів.

Якщо систематично займатися, то в практичному плані результати можна збільшити до декількох тисяч знаків в хвилину у підлітків і дорослих і до 300-500 знаків у дітей.

Мета читання також буває різною. Якщо потрібно швидко переглянути текст, щоб вибрати книгу з більш підходящою, насиченою для чогось інформацією, то можна розвивати швидкочитання і з допомогою інших вправ. Забігаючи наперед, слід зазначити, що вони  більше підійдуть підліткам, які, наприклад, готуються до іспитів і хочуть вивчити більшу кількість інформації за менший час.

   Вправа «Шторки», заснована на методі передбачення, передбачення подій. З листа формату А5 (за форматом книги), потрібно вирізати великий усічений трикутник. Цей лист накласти на друковану сторінку так, щоб краї рядків були закриті, і спробувати прочитати її так, наскільки дозволяє одержаний трафарет. Потім потрібно спробувати переказати прочитане, щоб оцінити, наскільки вийшло вловити зміст прочитаного, ну а в кінці, порівняти з оригіналом. Така вправа дозволить тренувати увагу, пам’ять, логіку та мислення.

   Вправу для підлітків «Читання на горизонталі». Тут необхідно йти від читання за словами, а намагатися сприймати за 2-3 слова одночасно. Для цього береться текст і  простим олівцем по ньому прокреслювати вертикальні лінії, які ділять текст на 2-3 частини. Читати текст потрібно фрагментами, одночасно намагаючись зрозуміти сенс кількох слів.

   Вправа для підлітків «Читання на вертикалі». Виконується аналогічно попередньому, з відмінністю того, що лінії потрібно проводити горизонтальні. Мета цієї вправи полягає в тому, щоб підліток навчався сприймати весь рядок цілком, не водячи очима вправо і вліво.

Для досягнення найкращих результатів необхідно щодня тренуватися і вчити якомога більше віршів і скоромовок.

 

 

 

 

 

 

Що таке "НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА"?

Нова українська школа (НУШ) - це школа, до якої приємно ходити учням.

Тут прислухаються до їхньої думки, вчать критично мислити, не боятись висловлювати власну думку та бути відповідальними громадянами. Водночас батькам теж подобається відвідувати цю школу адже тут панують співпраця та взаєморозуміння.

регулює основні засади нової освітньої системи. На черзі - ухвалення нового закону “Про загальну середню освіту”, в якому буде більш детально розкрито зміни, та затвердження нового Державного стандарту початкової освіти.

Саме цей Стандарт у 2017/2018 навчальному році апробовують у 100 школах по всій Україні (по два перших класи). Уже зараз ці першокласники навчаються по-новому: опановують знання та навички через діяльність, а під час ранкового кола вчаться висловлювати свої думки і почуття та слухати інших.

З 2018/2019 навчального року по-новому вчитимуться всі першокласники України.

Зараз триває підготовка тренерів з усіх областей України, які навчатимуть учителів, а також створюється онлайн-курс для підсилення очного навчання.

ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ ДЛЯ УЧНІВ?

 Ключова зміна для учнів стосується підходів до навчання та змісту освіти. Адже мета НУШ - виховати інноватора та громадянина, який вміє ухвалювати відповідальні рішення та дотримується прав людини. Замість запам’ятовування фактів та визначень понять, учні набуватимуть компетентностей. Це - динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, провадити професійну та/або подальшу навчальну діяльність. Тобто формується ядро знань, на яке будуть накладатись уміння цими знаннями користуватися, цінності та навички, що знадобляться випускникам української школи в професійному та приватному житті. Список компетентностей, яких набуватимуть учні, уже закріплено законом «Про освіту»: вільне володіння державною мовою;

      здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;

      математична компетентність;

      компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

      інноваційність;

      екологічна компетентність;

      інформаційно-комунікаційна компетентність;

      навчання впродовж життя;

      громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя,       з усвідомленням рівних прав і можливостей;

      культурна компетентність;

      підприємливість та фінансова грамотність.

      Спільними для всіх компетентностей є так звані наскрізні вміння: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.

       Щоб набувати компетентностей, школярі навчатимуться за діяльнісним підходом - тобто частіше щось робитимуть, замість сидіння за партами і слухаючи вчителя. Також Концепція НУШ пропонує впроваджувати інтегроване та проектне навчання. Такий спосіб сприяє тому, що учні отримують цілісне уявлення про світ - адже вивчають явища з точки зору різних наук та вчаться вирішувати реальні проблемі за допомогою знань з різних дисциплін.

       А ще реформа - це про освітнє середовище. І це, насамперед, не техніка чи меблі. Хоча завдяки децентралізації фінансування шкіл збільшилося, і в багатьох навчальних закладах поступово оновлюється матеріально-технічна база.

       Зміна освітнього середовища - це зміна ставлення до дитини: повага, увага до неї і прагнення знайти оптимальний спосіб для її ефективного навчання. Саме такою буде Нова українська школа.

Що змінюється для батьків

Один з принципів Нової української школи - партнерство, у тому числі між школою та батьками. Батьки можуть створювати свої органи громадського самоврядування, а отже - впливати на освітній та виховний процеси.

Відтепер батькам легше контролювати фінанси школи. Усі навчальні заклади, які отримують публічні кошти (це, наприклад, бюджетні кошти та благодійні внески), зобов’язані оприлюднювати свій кошторис та інформацію  про витрати. І батьки тепер можуть здійснювати перерахування благодійних внесків цілеспрямовано на школу, а не збирати готівкові кошти, які дуже складно обліковувати.

Співпраця між усіма учасниками освітнього процесу - учителів, учнів, адміністрацій та батьків - наріжний камінь, який допоможе досягти всіх інших результатів. Адже тільки так можливо втілити головну мету: змінити освітнє середовище, впровадити навчання для життя. І врешті - зробити українську школу відкритою, цікавою та сучасною.

 

 

Які книги читати в сімейному колі

(Рекомендаційний бібліографічний покажчик для сімейного читання)

...Хай вогнище наше горить, не згасає,

Домашнім теплом всі серця зігріває.

Уся мудрість книг об’єднає родину

У прагненні знань та читання донині!...

 Мабуть, кожен погодиться, що важко переоцінити значення книги і читання у вихованні нашого майбутнього - дітей.

Читання книг у сім’ї - одне з важливих джерел формування особистості людини. Особливу роль у цій справі відіграють батьки. Саме вони власним прикладом і своїм ставленням до книг повинні розвивати у дитини інтерес до читання, сприяти її духовному розвитку.

Усі маленькі діти люблять слухати казки, просять тата чи маму ще і ще раз почитати про улюблених героїв. Потім дитина йде до школи, вчиться читати самостійно, але це не означає, що можна звільнити себе від необхідності читати вголос. Адже що може бути приємнішим за милі звуки маминого голосу, який оживляє сторінки улюбленої книжки!

      Книги - засіб духовного спілкування батьків з дітьми. Кращі книги виховують у дітей почуття прекрасного і роблять їхнє життя повнішим, цікавішим.

Батьки є першими і найголовнішими вихователями дитини, яка саме в ранньому віці прагне спілкування з ними. Дитина потребує уваги, підтримки, поваги. Якщо в сім’ї з повагою відносяться до книжки, таке ставлення виробляється і в дитини.

 Мабуть, немає батьків, які б не хотіли навчити своїх дітей швидко і виразно читати, викликати  інтерес до читання. Для цього потрібно створити атмосферу взаєморозуміння, близькості, довір’я, духовного спілкування батьків і дітей. Читання не стане потребою для дитини, якщо не прикласти спеціальних зусиль. Хто краще за вас знає сина чи доньку? Як же спілкуватися нашими дітьми, щоб виховні зусилля не виявилися марними? Які обрати шляхи, методи, прийоми, щоб навчити дітей читати, цінувати прекрасне? приводиться нижче.

Читання у сімейному колі: що читати?

 

Організація сімейного читання є важливою умовою для розвитку розуму, моралі, естетичного сприйняття світу дитиною. Сімейне читання як процес залучення сучасних дітей і підлітків до читання має вирішувати такі основні завдання: формувати вміння спілкуватися з книгами, самостійне розкриття сенсу творів; збагачувати знання про літературу; переходити від звички читати погляди і світогляд.

Які ж книги відібрати для читання в сімейному колі з дітьми? Спробуємо знайти відповідь на питання. Визначимо, які художні та науково-пізнавальні книги необхідно включати у список читання для дітей. Серед розмаїття жанрів художньої літератури виділимо вірші, літературні  казки, оповідання та повісті, які слід включити у список читання з дітьми.

Вірші

Важко переоцінити значення поезії у становленні особистості дитини. Якщо дитині з перших днів життя співають пісеньки, а пізніше читають вірші, вона звикає до гармонії слова, прилучається до милозвучності мови.

Як же зберегти і розвинути вміння насолоджуватися поезією? Потрібно постійно збагачувати дитину новими художніми враженнями, вводити в коло її читання хороші вірші, докладати всі зусилля для того, щоб вони полюбилися. Дуже добре, коли дитина читає батькам вірші, які її сподобалися. У цьому проявляється довіра дитини до своїх батьків.

 

Нижче представлені збірки віршів українських та зарубіжних поетів, які батьки можуть прочитати разом зі своїми дітьми.

 

 Вірші українських поетів:

1.   Білоус Д. Г. Рідні небеса: вірші: для молод. та серед, шк. віку; худож.                         М. О. Онацько. - К.: Веселка, 2005. - 143 с.: іл. - (Українській дитині).

2.   Гойдалки над степом: херсон, письм. - дітям / редрада: Н. Звягінцева (упоряд.) [та ін.]. - ;Херсон : Наддніпряночка, 2009. - 296 с.

3. Забіла Н. Олівець-малювець: зб. кращих творів для дітей. - Харків: Школа, 2003. - 80 с.

4.   Забіла Н. Веселий корабель: вірші, оповід. та казки: для дошкл. та мол. шк. віку. - К.: Веселка, 2004. - 119 с.

5.   Забіла Н. Про малят і про звірят : збірка улюблених творів для дітей: Для ст. дошк. та мол. шк. віку / Н. Л. Забіла; Худож. Є. Житник. - Харків : ВД "Школа", 2004. - 80 с.

6.   Качан А. Хвиля хвилю доганяє : лірич. та ігрові вірші для дітей. - К. Лавро. - Одеса: Маяк. 2007. -168 с.

7.   Клаптюх О. М. Синьооке джерело: вірші допитливим малятам, їхнім мама, татам. - Вінниця Книга-Вега, 2004. - 24 с.

8.   Костецький А. Мої та твої таємниці: вірші та казки: для молод. шк. віку. - К.: Почат. шк., 2003.-352 с.

9.   Лепкий Б. Поезії. - К.: Рад. письменник, 1990. - 370 с.

10. Лепкий, Б. Цвіт споминів: твори для дітей; худож. С. Костишин. - Бережани - Тернопіль Джура, 2002. - 184 с.

11. Постриган Л. І. У життя - з казкою : для дітей шк. віку / Людмила Постриган; ред. Л.Марченко; худож. Т. М. Крючковська. - Херсон : ІТ, 2011. - 28 с.

12. Свердл С. К. Іванкові малюнки : вірші. - Вінниця : Континент-ПРИМ, 2005. - 24 с.

13. Світличний І. Побрехеньки для Яремки: для молод. шк. віку; худож. В.Ковальчук. - К.: Веселка, 2000. - 55 с. (Українській дитині).

14. Синицький В. Г. Морські дива: казка, вірші для малят / Василь Синицький. - Монастириш : Мрія, 2000. - 23 с.

15. Стельмах М. П. Твори: в 6 Т. - К.: Дніпро 1972. - Т. 6 : Поезії. Казки. Оповідання. П'єси. - 1973- 510 с.

16. Терен В. Риба, яка вміла грати на трембіті: вірші для дошк. та молод. шк. віку. - К.: Веселка, 2004. - 87 с. (Українській дитині).

17. Улюблені вірші: вірші українських та іноземних поетів. - К.: А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га, 1994 - 111 с.

18. Чубач Г. Батьківщина Україна: патріотичні вірші для дітей. - Донецьк: Сталкер, 2004. - 48 с. |

Вірші зарубіжних поетів

1. Остер Г. Шкідливі поради. - К.: Школа, 2002. - 112 с.

2.   Родарі Дж. У небі і на землі: вірші: для молод. шк. віку / пер. з італ. Г. Кочура та М. Лукаш мал. В. Ігнатова. - К.: Веселка, 1990. - 79 с.

3.   Чуковський, К.І. Лікар Айболить: казки та вірші: для молод. шк. віку. - К.: Школа, 2006. - 204 с. (Казкова планета).

4.   Чуковский К. И. Приключения Бибигона: стихи, сказки, загадки : для дошк. и мл. шк. возраста. - Мн.: ЮНАЦТВА, 1991. - 255 с.

5.   Чуковский К. И. Чудо-дерево: Сборник стихов и сказок: для мл. и ср. шк. возраста. - К.: Веселка, 1985. - 262 с.

Казки

За допомогою казки діти знайомляться з життям, казка вчить їх мислити і почувати. У казках все незвичайне і все можливе, вони показують життя як здійснення самих сміливих мрій в ім’я любові, добра і справедливості.

Нижче представлені літературні казки українських письменників-класиків та сучасних авторів, а також казки письменників різних країн світу.

Казки українських письменників

1. Іваненко О. Лісові казки: для молод. шк. віку. - К.: Веселка, 2006. - 64 с. (Українській  дитині).

 2. Лелія : казки та оповідання для дітей / упоряд., передм., коммент. та прим. Л. В. Ушкалов, худож. В. Є. Христенко. - X. : Основа, 2005. - 200 с.

3.   Сухомлинський В. О. Вогнегривий коник: казки, притчі, оповідання. - К.: Вікар, 2007. - 20 с. (Скарби української літератури).

4.   Українські літературні казки / упоряд. Т.Г. Качанова, О.Є.Шевченко; передм. А.Г.Костецького. - К.: Школа, 2005. - 191 с. (Казкова планета).

5.   Ходос С. Улюблені казки у віршах Світлани та Юрія Ходосів: Вірш, казки для дітей. - Донецьк: Сталкер, 2003. - 64 с.

6.   Чередниченко Д. Летюча ящірка: казки, притчі, оповідки: для молод. та серед, шк. віку. - К.: Лелека, 2003. - 256 с.

7. Шейко-Медведєва Н. С. Зачаклована карета: п’єси-казки: для молод. та серед, шк. віку; худож. О. М. Михайлова-Родіна. - К.: Веселка, 2001. - 391 с.

Казки зарубіжних письменників

1.   Блайтон Е. Знамените каченя Тім: казка : для допік, віку / Е. Блайтон ; пер. з англ. О. Тереха ; мал. Г. Карлова. - К : Веселка, 1992. - 31 с.

2.   Блайтон Э. Приключения Нодди: сказка / Э. Блайтон ; пересказ с англ. А.Иванова, А.Устиновой ; рис. В.Курчевского, Н. Минаевой.- Одесса : Два Слона, 1993. - 33 с.

3.   Вайльд О. Казки: для молод. та серед, шк. віку. - К.: Школа, 2006. - 154 с. (Казкова планета).

4.   Вавилонская башня и другие библейские предания: для младшего шк. возраста / Под общ.ред., Ред. Чуковский К. - М.: Горизонт, 1991. - 156 с.

5.   Велика книга казок: брати Грімм, Шарль Перро, Ганс Крістіан Андерсен, Вільльгем Гауф / худож. І.Бодрова, В.Коркін, В.Смірнов. - К.: Махаон-Україна, 2006. - 416 с.

6.   Олеша Ю. Три товстуни: для молод. шк. віку. - К.: Школа, 2007. - 176 с.                        (Моя улюблена книжка).

7.   Родарі Дж. Чарівні казки. - К.: Школа, 2005. - 336 с. (Казкова планета).

Оповідання і повісті

В літературі для маленьких дітей прозові твори займають порівняно невелике місце. Але в читанні дітей 6-9 років все більше і більше входять оповідання та повісті. Читаючи ці твори,  діти роздумують над характерами героїв, мотивами їх вчинків.              А це вчить краще розуміти самого себе, свої думки, почуття. Оповідання та повісті розширюють світогляд дітей. Читаючи художні твори українських та зарубіжних письменників, вони дізнаються багато нового про різні країни і народи, про життя дітей, про природу, про історичне минуле нашої країни.

Оповідання та повісті українських письменників

1.   Воронина Л. Суперагент 000. Таємниця золотого кенгуру: дитячий детектив. - Вінниця: Теза; Соняшник, 2004. - 192 с. (Пригодницька б-ка).

2.   Воронина Л. Таємниця пурпурової планети: фантаст, повість; ред. М. Москаленко, ілюстр. Білетіної. - Вінниця: Теза: Соняшник, 2005. - 176 с.

3.   Голобородько Ю. К. Лиманські билиці: оповідання : для мол. шк. віку /                          Ю. Голобородько ; ред. Л. В. Марченко, худож. оформ. С. Курака. - Херсон :                   Олді-плюс, 2001. - 56 с.

4.   Голобородько Ю. К. Літо в Буркутах : повість, оповідання : для серед, шк. віку / Ю. Голобородько; ред. О. В. Бойко, худож. Н. В. Толстих. - Херсон : Чиста криниця, 1998. - 128 с.

5.   Діти Козацької Матері: історично-пригодницькі повісті та оповідання: для молод. та серед. шк. віку /упоряд., передм., примітки В. О. Шевчука. - К.: Веселка, 2004. - 334 с. (Козаченьк.)

6.   Дяченки М. і С. Пригоди Марійки Михайлової. - Вінниця: Теза; Соняшник, 2005. - 160с. (Пригодницька бібліотека).

7. Малик Г. Подорож Алі до країни сяк-таків. - Вінниця: Теза; Соняшник, 2006. -               123 с. (Пригодницька бібліотека).

1.   Нижеголенко В. М. І сниться все мені ота війна...: оповід. для мол. та серед, шк. віку / В. М Нижеголенко ; худож. Т. Крючковська. - Херсон : Айлант, 2005. - 40 с.

2.  Нижеголенко В. М. Вибрані твори : вірші, оповідання та казки для дошк., мол. та серед. віку / В. М. Нижеголенко; передм.: І. Немченко, К. Савченко. - Херсон : Айлант, 2007. – 236 с.

3.    Ольжич О. Рудько: (життєпис одного півня): оповідання. - 3-тє вид. - К.: Веселка, 2006. - 32 с.

4. Пригара М. Михайлик - джура козацький : іст. повість: для мол. та серед, пік. віку / М. А. Пригара; худож. С. Караффа-Корбут. - К.: Веселка, 2004. - 146 с.

5. Скринька-веселинка: гумористичні оповідання. - Харків: Белкар-книга, 2007. - 64 с. (Веселка).

Оповідання та повісті зарубіжних письменників

1.   Блайтон Э. Тайна комнаты, которую ото всех скрывали: повесть / пер. с англ. А. Д. Иванов; А. В. Устиновой; худож. Н. Усачев и В. Блинов. - Одесса : Два Слона- Вариант, 1993. -176 с. -  (Детективний клуб).

2.   Блайтон Э. Тайна коттеджа, который сгорел [Текст]: повесть / Э. Блайтон; пер.      с англ. А. Иванова, А. В. Устиновой; худож. Н. Усачев, В. Блинов. - Одесса : Два Слона-Вариант, 1993. - 176 с. - (Детективний клуб).

3.   Блайтон Э. Тайна кошки, которая исчезла : повесть / Э. Блайтон ; пер. с англ.             А. Д. Иванов; А. В. Устиновой ; худож. Н. Усачев, В. Блинов. - Одесса : Два Слона-Вариант, 1993. - 160 с. - (Детективний клуб).

4.   Блайтон Э. Тайна принца, которнй пропал: повесть /Э. Блайтон ; пер. с англ.                А. Д. Иванов; А. В. Устиновой; худож. Н. Усачев, В. Блинов.- Одесса : Два Слона, 1993. - 208 с. - (Детективний клуб).

5.   Ліндгрен А. Знаменитий детектив Блюмквіст: повісті [для молод. та серед, шк. віку]. - К.: Школа, 2003. - 431 с. (Золота б-ка).

6.   Маар П. Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу : пригод. Повість. - Вінниця: Теза: Соняшник, 2005. - 177 с.

7.   Стронг Дж. Мій тато і зелений алігатор та інші історії: для молод. і серед, шк. віку. - Львів: ,Вид-во Старого Лева, 2006. - 191 с.

 

 

 

 

Науково-пізнавальні книги

Пізнавальна література формує у дітей погляди на природу і суспільство, вводить у світ науки і  техніки. Пізнавальні книги незамінні для розвитку розуму дитини, вони допомагають також у вихованні моральності та почуття прекрасного.

Добираючи пізнавальні книги, треба пам’ятати, що вони повинні охоплювати все розмаїття - про літаки, автомобілі, квіти, тварин та інше. Науково-пізнавальні книги розширюють світогляд дитини, активізують процес пізнання, допомагають знаходити відповіді на свої питання.

Як зацікавити науково-пізнавальною літературою? Для цього треба постійно читати її разом  

1.  Грехем Й. Космічні кораблі. - К.: Махаон-У країна, 2000. - 33 с. - (Моя улюблена книжка)

2.   Дивосвіт "Веселки" : антол. літ. для дітей та юнацтва: в з т. / упорядкув., біобібліогр. Довід.  Б. Й. Чайковського та ін., худож. оформ. М. Пшінки. - К.: Веселка, 2004 -Т. 1 : Українська література / передм. І. Бойко. - 2004. - 631 с.

3.   Еллабі М. Довкілля. - К.: Махаон-Україна, 2000. - 47 с. - (Хочу все знати).

4.   Незвичайна енциклопедія тварин / Авт. тексту Уолтерс М., Джонсон Дж. - К.: Махаон- Україна, 2000. - 256 с.

5.   Осровська О. Перше знайомство з комп’ютером: для дітей молод. шк. віку. - К.: видавничі центр „СІ”, 2002. - 64 с.

6.   Степура А. В. Світ тварин п'яти континентів : енциклопедія / А. В. Степура ; пер.   з рос. С. І Клименка, ред. С. М. Заготова, худож. О. К. Перепелиця. - Донецьк : БАО, 2007. - 832 с.

7- Цеханська О. Ф. Україна. Живий світ / О. Ф. Цеханська, Д. Г. Стрєлков ; худож. оформ. Т. А Бринзевич. - X. : Ранок, 2008. - 128 с.

Енциклопедії для дітей видавництва «Фоліо»

1. Архітектура : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд. Н. Ю. Безпалова, худож. оформ. Л. Д Киркач-Осипова. - X.: Фоліо, 2007. - 320 с.

2. Видатні наукові відкриття : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко, Т. В. Іовлева, О. Ю. Очкурова, худож. оформ Л. Д. Киркач-Осипова, голов. ред.                  Н. Є. Фоміна. - X.: Фоліо, 2008. - 319 с.

3. Дивосвіт : твої перші кроки: Книга для дітей 6 років / Редкол.: Мосіенко М.В., Русаков А.С., Рустамова В.П. та ін.; Илл. Железняк О.Л. та ін. - К.: Освіта, 2000. - 240 с.

4. Загадки природи : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд. В. М. Скляренко та ін., худож. іл. Л. Д. Киркач-Осипова. - X. : Фоліо, 2007. - 320 с.

5. Інформатика : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко,                                О. В. Лисенко, худож. іл. Г. В. Беззубова. - X.: Фоліо, 2005. - 320 с.

6. Історія України : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд. А. Г. Чередниченко, худож. іл. Г. Беззубова. - X.: Фоліо, 2006. - 320 с.

7.       Країни світу. Азія : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко та ін., худож. Г. В. Беззубова. - X.: Фоліо, 2006. - 320 с.

8.       Країни світу. Африка : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко та ін., худож. іл. Г. В. Беззубова. - X. : Фоліо, 2006. - 320 с.

«9. Країни світу. Америка. Австралія. Океанія : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд.: В. М. Скляренко та ін., худож. іл. Г. В. Беззубова. - X.: Фоліо, 2006. - 320 с.

10.  Країни світу. Європа : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд.: В. В. Мирошнікова та ін., худож. оформ. О. С. Юхтман. - X.: Фоліо, 2006. - 320 с.

11. Підводний світ : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд.: М. О. Панкова,                       І. Ю. Романенко, худож. іл. Г. В. Беззубова. - X.: Фоліо, 2007. - 320 с.

12.   Рослини : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд.: В. В. Мирошнікова, Д. С. Мирошнікова М. О., Панкова, худож. іл. Г. В. Беззубова. - X.: Фоліо, 2007. - 320 с.

13.   Тварини : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд.: Н. Ю. Безпалова,                                 Ю. Г. Безпалов, худож. оформ І. В. Осипов. - X.: Фоліо, 2005. - 320 с.

14.   Чудеса світу : для дітей серед, шк. віку / авт.-упоряд. С. В. Каплун, худож. іл.                     Г. В. Беззубова. - X.: Фоліо, 2007. - 320 с.

Адреси корисних сайтів в допомогу організації сімейного читання

1. http://abetka.ukrlife.org - "Весела абетка". Казки, приказки, загадки, скоромовки і читанка.

2. http://www.1001skazka.com - всім, хто любить слухати казки.

3. http://wowwi.orc.ru - окрім казок тут знайдете і ігри.

4.http://www.skazka.com.ru /- міфи, легенди та казки народів світу, літературні казки.

5. http://www.lukoshko.net - повен кошичок казок - українських, російських, білоруських.

6. http://www.dedushka.net/  - дитяча мережева бібліотека (російською мовою).

7. http://www.chg.ru /Fairy- казки, написані дітьми і проілюстровані ними.

8. http://skazochki.narod.ru вірші, казки народів світу, загадки.

9. http://www.lib.ru /TALES/-  казки, дитячі повісті.

10. http://lib.km.ru /?Subject=25 – казки для дітей.